15 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 363.536
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 30.694
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 181
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 25.513
Genel

Sözde şeyhin mezarı taşınırken olaylar çıktı

Kocaeli’nin Kartepe İlçesi Acısu Mahallesi‘nde 6 Kasım’da hayatını kaybeden sözde tarikat şeyhi Yakub Haşimi’nin cenazesi konut arazisine defnedilmişti. Acısu Mahallesi’nde yaşayan vatandaşların şikayetleri üzerine olay adli makamlara taşındı ve savcılık..

Sözde şeyhin mezarı taşınırken olaylar çıktı

Kocaeli’nin Kartepe İlçesi Acısu Mahallesi‘nde 6 Kasım’da hayatını kaybeden sözde tarikat şeyhi Yakub Haşimi’nin cenazesi konut arazisine defnedilmişti. Acısu Mahallesi’nde yaşayan vatandaşların şikayetleri üzerine olay adli makamlara taşındı ve savcılık kararıyla cenazenin bulunduğu alandan mezarlığa defnedilmesine karar verildi. Akşam saatlerinde mezarın bulunduğu alana gelen polis ve cenaze hizmet ekipleri cemaat üyelerinin tepkisiyle karşılaştı. Çıkan arbede sonrasında çok sayıda kişi gözaltına alınırken, polis ekipleri mahalleye giden yolları keserek kimsenin geçmesine izin vermedi. Cenazenin defnedileceği mezarlıkta da polis ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alınırken, mezarlığa çıkan yollar kesilerek görevliler haricinde kimsenin geçişine izin verilmedi. Öte yandan, defin sırasında yanında bulunması için bazı cemaat üyeleri de mezarlığa götürüldü.

 

Kartepe Acısu Mahallesi’nde Gülzar-ı Hacegan İlim, İrfan Derneği adı altında faaliyet gösteren bir tarikatın lideri olan ve sözde şeyh olarak tanıtılan Yakub Haşimi 6 Kasım günü hayatını kaybetti. Yakub Haşimi’nin cenazesi, türbe yapılacağı gerekçesiyle dergah adı verilen yapının karşısında bulunan konut alanına defnedildi. Acısu Mahallesi‘nde yaşayan vatandaşların şikayetleri üzerine olay adli makamlara taşındı. Savcılık tarafından cenazenin bulunduğu alandan çıkarılıp mezarlığa defnedilmesine karar verildi.

 

Cemaat Üyeleri Tepki Gösterdi

Kararın ardından polis ve cenaze hizmetleri ekipleri, akşam saatlerinde mezarın bulunduğu alana gelerek cenazeyi çıkarmak istedi. Mezarın açılıp, cenazenin taşınmasına tepki gösteren cemaat üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Polis ekipleri mahalleye giren cadde ve sokaklarda yolu keserek görevliler dışında kimsenin geçişine izin vermedi.

 

Kente Girişte Önlemler Alındı

Cenazenin çıkarılması için çalışmalar başlarken, çevre illerden cemaat üyelerinin Kartepe’ye gelme ihtimaline karşı kent girişinde güvenlik güçleri tarafından tedbir alındı.

Mezarlığa Defnedildi

Polis ve mezarlıklar müdürlüğü ekipleri tarafından Yakub Haşimi’nin mezarı açıldı. Cenaze defnedilmek üzere Kartepe Acısu Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı’na götürüldü.

Cenaze aracına çok sayıda polis aracı eşlik ederken, defin sırasında yanında bulunması için bazı cemaat üyeleri de mezarlığa götürüldü.

Cenazenin defnedileceği mezarlıkta polis ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alınırken, mezarlığa çıkan yollar kesilerek görevliler haricinde kimsenin geçişine izin verilmedi.

YORUMLAR (4)

  1. MeşaLe diyorki:

    Eh sizi booluum bu nedir ya devlete karşı geliyorlar devlet niye müsade ediyor bunlara tarikat marikat dağıtın gitsin burası acısu alooo

  2. Sözde acısulu diyorki:

    Her yere otel yapılır tesis yapılır turist çekmek için acısuyada tarikat vermişler abi göya teleferik bile acısudan başlıcaktı gene ekarte ettiler derbentten başlatıyolar bir lisemiz var onlarında kendine hayrı yok. Acısu herşeyde böyle oldu birlik yok ki Bizim büyüklermizde öyle birşey yok ilk önce seni gözden cıkarıyolar. Şu çift şerit yol bile esnafı mahvetti Acısu geliş gidiş merkezken sadece ısıkların orası kaldı valla yazık . Acısu herşeyden devre dışı edildi. Eskiden dükkanlar esnafı vardı yol çift olmadan. Size dükkanları aynı şekilde yapıp vercez dediler hani nerede ? Ben söyleyeyim Maşukiyede köylü seri pazarı oldu birde geleneksel festivali kutlanıyor…

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL