28 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 355.947
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 26.896
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 210
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.542
Kültür-Sanat

Mustafa Kandıralı vefat etti

1,5 yıldır kalp ve astım rahatsızlıklarından dolayı tedavi gören usta klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı, 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Usta sanatçı bugün son yolculuğuna uğurlanacak. Ani ölümüyle herkesi hüzne boğan..

Mustafa Kandıralı vefat etti

1,5 yıldır kalp ve astım rahatsızlıklarından dolayı tedavi gören usta klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı, 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Usta sanatçı bugün son yolculuğuna uğurlanacak.

Ani ölümüyle herkesi hüzne boğan Mustafa Kandıralı’nın torunu Güneş Aybek, yaptığı açıklamada, dedesinin kalp ve astım rahatsızlıklarından dolayı yaklaşık 1,5 yıldır tedavi gördüğünü söyledi. Aybek, sanatçının tedavi gördüğü hastanede yaşlılığa bağlı olarak dün akşam saatlerinde hayatını kaybettiğini dile getirdi.

BU GÜN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANACAK

Mustafa Kandıralı, ikindi vakti Zincirlikuyu Mezarlığı’nda kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

MUSTAFA KANDIRALI KİMDİR?

Klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı vefat etti

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde 1930’da dünyaya gelen ve gerçek soyadı Kadıoğlu olan sanatçı, ilkokulu bitirmesinin ardından, altı kardeş olmanın getirdiği dezavantajlardan ve ailesinin ekonomik şartlarının bozuk olmasından dolayı ortaokula devam edemedi. Bir uğraş edinmesi için amatör düzeyde klarnet çalan babası tarafından Kandıra Halkevine yazdırılan Kandıralı, önceleri ud çalsa da radyoda Şükrü Tunar’ın klarnet taksimiyle başlayan klarnet sempatisi bir aşka dönüştü. Kandıralı, kendi sazı olmadığı için babasının klarnetini gizli gizli çalmaya başladı ve ailesinin onayını alamayacağı düşüncesiyle 15 yaşında İstanbul’a kaçtı.

4 LİRA YEVMİYEYLE İŞE BAŞLADI

Keman sanatçısı Ama Recep ve Kanuni Sıtkı Bey ile tanışarak kendisine bir iş bulan Kandıralı, ilk olarak 1945’te Tepebaşı Kibar Gazinosu’nda 4 lira yevmiye ile çalışmaya ve para biriktirmeye başladı. Kandıralı, biriktirdiği paralarla Akopos Alyanak’tan dersler alarak tekniğini ve repertuvarını geliştirirken, dönemin büyük gazinolarında sahneye çıktı.

BİRÇOK ÖDÜL ALDI

Ünlü sanatçılara klarnetiyle eşlik eden Mustafa Kandıralı, 1957’de radyo çalışmalarına başladı, aynı yıl Pate-Odeon Plak Şirketinin sahibinin isteği üzerine “Salon Çiftetellisi” adlı ilk plağını çıkardı. Sanatçı, Batı müziği tarzında da üretimler yaparken, kariyeri boyunca birçok ülke dolaştı ve farklı yerlerden ödüllere layık görüldü. Fahrunnisa Hanımla evlenerek Mukadder, Jale, Nejla ve Kısmet isimli 4 kız çocuğu olan sanatçı, müzisyenliğinin yanı sıra film ve dizilerde rol aldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL