28 Eylül 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 353.324
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 27.188
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 206
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 25.160
Genel

Kocaman akrabalarını kayırmaya devam ediyor

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ”Akrabalarınızı partinin yönetimine koymamaya özen gösterin, aşiretleşmeyin.” çağrısına rağmen yeğeni olan Safa Kocaman’ı AKP İl Gençlik Kolları’nda yönetime aldırmıştı. Göreve geldiği günden itibaren..

Kocaman akrabalarını kayırmaya devam ediyor

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ”Akrabalarınızı partinin yönetimine koymamaya özen gösterin, aşiretleşmeyin.” çağrısına rağmen yeğeni olan Safa Kocaman’ı AKP İl Gençlik Kolları’nda yönetime aldırmıştı.

Göreve geldiği günden itibaren enkaz edebiyatı yapan Kocaman, işe girmek isteyenlerin taleplerine de bu çerçevede olumsuz yanıt veriyordu. Kocaman, bu söylemini öncelikle Kartepe Belediyesi üzerinden memur yapılan eski Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran için bozmuştu. Kocaman, Baran’ı Kartepe’den memur yapmış ve bu adımıyla ilçede büyük tepki çekmişti.

Şimdi yeğenini sözleşmeli memur yaptı

Hizmetlerin adeta durduğu Kartepe’de, Belediye Başkanı Mustafa Kocaman ise yakınlarını kayırmaya devam etti. Kocaman bu kez başka bir yeğeni olan Dilek Ertuğ’u sözleşmeli memur yaptığı iddiası büyük tepki çekti.

Teknik personele verilen bir haktı

Belediyelerde yetkisi olmadığı halde imza atan personelin sorumluluk alması için ilgili bakanlık tarafından belediyelere belirli sayıda sözleşmeli memur yapma hakkı tanınıyor. Bu sayede personel yaptığı işin sorumluluğunu da üstlenmiş oluyor. Ancak, Kartepe’de bu uygulama tamamen adamcılığa göre yapılarak büyük bir skandala imza atıldı.

Çok kişinin hakkı yendi

Yıllardır teknik personel pozisyonunda çalışan birçok kişi böyle bir kadronun verilmesini iple çekiyordu. İlgili bakanlığın, teknik personelden bu tercihlerin yapılmasını istemesine rağmen, eş dost ve yakınlık derecesine yapılıyor. Bu şekilde yapılan geçişlerde bir çok kişinin de hakkı yenmiş oluyor.

Kocaman’ın yeğeni, Kandaz’ın kızı

Kartepe’de sözleşmeli memur statüsüne geçirildiği iddia edilen isimlere bakıldığında, ilk göze çarpan isim Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ın yeğeni Dilek Ertuğ.

Sanat tarihi ve restorasyon okuyan Ertuğ, Kocaman tarafından sözleşmeli memur yapıldığı iddiası ilçede geniş kesimlerce konuşuluyor. Yine Eski Kartepe İlçe başkanı Hasan Kandaz’ın psikolog olan kızı Hicret Kandaz da sözleşmeli memur yapıldığı iddia edilen diğer isim. Bu iki ismin yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başta olmak üzere, siyasilerin de bu işe dahil oldukları öğrenildi.

Şimdi Kartepe’de herkes, bu ayrımcılığı ve yakınların kayırılması olayını konuşuyor.

Bakalım bu ayrımcılık karşısında parti yetkilileri nasıl bir savunma yapacak.

Birlikte göreceğiz…

 

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL