26 Eylül 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 342.145
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 26.145
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 193
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 19.199
Genel

Kartepe’nin 50 yıllık hayali

Kartepe’nin 50 yıllık hayalini Büyükşehir hayata geçirecek 31 Mart yerel seçimlerinden kısa bir süre önce Derbent’te temeli atılan teleferik projesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek.   2018 yılında temeli atılan ve..

Kartepe’nin 50 yıllık hayali

Kartepe’nin 50 yıllık hayalini Büyükşehir hayata geçirecek

31 Mart yerel seçimlerinden kısa bir süre önce Derbent’te temeli atılan teleferik projesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek.

 

2018 yılında temeli atılan ve ’50 yıllık rüya’ olarak bilinen teleferik projesi ile ilgili çok önemli bir gelişme yaşandı. Hatırlanacağı üzere yüklenici firma Valter Asansör, ekonomik daralma ve kurdaki dalgalanmalar nedeni ile projeye devam edememişti. Bunun üzerine Kartepe Belediyesi sözleşmeyi iptal etti. Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman her fırsatta “Biz yapacağız” dese de belediyenin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeni ile bu vaadini yerine getirmesi zor görünüyordu. En sonunda da Büyükşehir Belediyesi devreye girdi ve projeyi devraldı.

MECLİSE HAVALE EDİLDİ

Kartepe Belediyesi’nin önceki gün yapılan meclis toplantısında; Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün Kartepe Belediyesine ait Hikmetiye’deki arsa vasıflı taşınmazın Kartepe Kuzuyayla Tabiat Parkı Teleferik Hattı ve İstasyonu Projesi kapsamında kullanılmak üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devri maddesi de gündeme geldi. Söz konusu madde oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Teleferik devri maddesi, önümüzdeki ay meclisten de geçerek, projenin Büyükşehir’e devri tamamlanacak.

REVİZYON YAPILABİLİR
Teleferik hattının ilk etabı olarak Hikmetiye-Derbent Kuzu Yayla Mesire Alanı arasındaki 4 bin 960 metre uzunluğundaki hat belirlenmişti. Teleferik hattı çift yönlü ve 3 halatlı olacaktı. Hikmetiye’den başlayan teleferik hattı Kuzu Yayla Tabiat Parkı’nda son bulacaktı. Ancak; Büyükşehir yetkililerinin proje üzerinde hazırlık yaptığı, aynı hat üzerinde küçük revizyonlara gidebileceği öğrenildi. Revizyon çalışmaları ve proje tamamlandıktan sonra detayların kamuoyu ile paylaşılacağı öğrenildi.

YORUMLAR (1)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL