15 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 363.536
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 30.694
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 181
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 25.513
Dünya

Biden önerdi Senato onayladı

Biden’ın aday gösterdiği Janet Yellen, ABD tarihinin ilk kadın Hazine Bakanı oldu. ABD Senatosu, Başkan Joe Biden’ın Hazine Bakanlığına aday gösterdiği eski ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’a onay verdi…

Biden önerdi Senato onayladı

Biden’ın aday gösterdiği Janet Yellen, ABD tarihinin ilk kadın Hazine Bakanı oldu.

ABD Senatosu, Başkan Joe Biden’ın Hazine Bakanlığına aday gösterdiği eski ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’a onay verdi. Yellen, ABD tarihinde Hazine Bakanlığı görevine gelen ilk kadın oldu.

Senato Genel Kuruluna yapılan oylamada, 84 senatör Yellen’ın Hazine Bakanı olması için “evet” oyu verirken, 15 senatör “hayır” oyu kullandı. Böylece Yellen, ABD tarihinde Hazine Bakanlığı görevine gelen ilk kadın oldu. Yellen, cuma günü de ABD Senatosu Finans Komitesinden onay almıştı.

REKABETÇİ BİR EKONOMİ İSTİYOR

Tecrübeli bir ekonomist olan Yellen, 2014’te Fed‘in ilk kadın başkanı olmuştu. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Yellen’ı yeniden Fed başkanlığına aday göstermemesiyle söz konusu göreve 2018’de Jerome Powell atanmıştı. Yellen, Senatonun Finans Komitesinde 19 Ocak’ta yaptığı konuşmada, Hazine Bakanlığı görevine atamasının onaylanması halinde kentlerde ve kırsal bölgelerde yaşayan Amerikalı işçilerin ihtiyaçlarına ve rekabetçi bir ekonomiye sahip olmaya odaklanacağını belirtmişti.

ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ TÜRK ASILLI

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında daha fazla desteğe ihtiyaç olacağını vurgulayan Yellen, “Tarihi düşük seviyelerdeki faiz oranlarıyla yapabileceğimiz en akıllıca şey büyük oynamak.” değerlendirmesinde bulunmuştu. Öte yandan, Yellen’a Hazine Bakanlığı görevinde özel kalem müdürü olarak Türk asıllı Didem Nişancı eşlik edecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL