15 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 363.536
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 30.694
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 181
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 25.513
Genel

Acısu’daki mezar için savcılık soruşturması

Merkezi Erzurum’da bulunan bir cemaatin lideri olan ve cemaati tarafından sözde şeyh olarak tanıtılan Yakub Haşimi’nin vefatı sonrası Acısu mahallesinde bulunan dergah bahçesine gömülmesi ile ilgili Kartepe Belediyesi’nden sonra savcılık da..

Acısu’daki mezar için savcılık soruşturması

Merkezi Erzurum’da bulunan bir cemaatin lideri olan ve cemaati tarafından sözde şeyh olarak tanıtılan Yakub Haşimi’nin vefatı sonrası Acısu mahallesinde bulunan dergah bahçesine gömülmesi ile ilgili Kartepe Belediyesi’nden sonra savcılık da soruşturma başlattı.

Merkezi Erzurum’da bulunan bir cemaatin lideri olan ve sözde şeyh olarak tanıtılan Yakub Haşimi, 6 Kasım 2020’de vefat etti. 56 yaşında vefat eden Haşimi’nin cenaze işlemleri yapılırken, cenazesinin Acısu Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı’nda toprağa verileceği belirtildi. Ancak Acısu Mahallesi sakinlerinin CİMER’e yapmış olduğu şikâyet üzerine cenazenin devlet mezarlığında değil, Kartepe İlçesi Acısu mevkiinde bulunan cemaate ait Gülizar-ı Hacegan İlim İrfan Derneği’nin hemen karşısında bulunan bahçesine gömüldüğü ortaya çıktı.

İddialara göre olay şaşırtan olay şu şekilde ortaya çıktı. Haşimi toprağa verildikten bir süre sonra, derneğe ait dergaha her gün çok sayıda kişi gelmeye başladı. Bahçede bulunan mezarlık başında dualar eden müritleri gören vatandaşlar, olayı araştırıp Haşimi‘nin mezarlık yerine dergahın bahçesine gömüldüğünü tespit edince CİMER’e şikayette bulundu. Vatandaşlar CİMER’e yazdığı şikâyette, resmi defin yeri Acısu Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı gösterilen kişinin evinin bahçesine defnedildiği, bu şahıs hakkında sahte şeyh olduğuna dair deliller olduğunu, maksatlarının orayı türbeye çevirerek insanların dini duygularını suistimal etmek olduğunu iddia ederek, mezarlığın naklini talep etti. CİMER’e yapılan şikayetler sonrası yapılan işlemler ile şikayet belediyeye yönlendirildi.

GEREĞİ YAPILACAK

Kartepe Belediyesi‘nin ise, CİMER’den ulaşan yazı ile birlikte, yapılan başvurunun araştırılıp incelenerek yasal mevzuat kapsamında gereğinin yapılacağı cevabını verdi. Belediye geçtiğimiz günlerde açtığı soruşturmayı tamamladı. Ardından hazırlanan evraklar Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

4 KİŞİNİN İFADESİ ALINDI

Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı ile resmi kayıtlara göre Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı’nda görülen, ancak Acısu’daki boş bir araziye gömülen Haşimi’nin mezarı ile ilgili Kartepe İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldı. Yapılan çalışmalar kapsamında dernek yönetici oldukları öne sürülen 4 kişinin de bu olayla ilgili olarak ifadesinin alındığı öğrenildi. Hazırlanan tahkikat evrakları ile alınan ifadeler ise geçtiğimiz günlerde savcılığa gönderildi.

Savcılığın araştırmasının ardından konu hakkında dava açılıp açılmayacağı belli olacak. Savcılık talebi ve mahkemenin kararı olursa sözde tarikat şeyhi Yakub Haşimi’nin mezarının nakli gerçekleşebilecek. Erzurum’da kurulan sonrasında ise İstanbul, Ankara, Kocaeli, Adana, Bursa ve Aksaray’a yayılan cemaatin bu iddialar sonrası başlatılan soruşturmaya ve verilecek karara tepkilerinin ise ne olacağı merak ediliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL