15 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 363.536
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 30.694
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 181
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 25.513
Genel

Acısu mahallesinde neler oluyor?

Kartepe Acısu Mahallesi’nde akıllara durgunluk veren bir olay meydana geldi. Acısu’da, kendilerine yeni bir mahalle inşa etme girişimlerinde bulunan ve her geçen gün büyüyen Gülzar-ı Hacegan İlim-İrfan Derneği’nin cemaat üyeleri..

Acısu mahallesinde neler oluyor?

Kartepe Acısu Mahallesi’nde akıllara durgunluk veren bir olay meydana geldi. Acısu’da, kendilerine yeni bir mahalle inşa etme girişimlerinde bulunan ve her geçen gün büyüyen Gülzar-ı Hacegan İlim-İrfan Derneği’nin cemaat üyeleri 6 Kasım’da vefat eden tarikat liderleri Yakub Haşimi’nin cenazesini devlet mezarlığına değil de tarikatın bulunduğu yerin karşısına, konut alanına defnettikleri ortaya çıktı. Acısu Mahallesi’nde yaşayan insanlar, defalarca bu konu ile alakalı şikayetlerini dile getirdiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını söylüyorlar.

 

Mezarı Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı’nda görünüyor

Merkezi Erzurum’da bulunan ve kendisini sözde şeyh olarak tanıtan Yakub Haşimi, Kartepe Acısu Mahallesi’ne gelerek Esentepe Sokağa yerleşti. Burada kendisine etrafı yüksek duvarlarla çevrili bir yer yapan Yakub Haşimi’nin müritleri de, binaları da her geçen gün çoğalmaya başladı.

Şimdi bu tarikat evinin çevresinde de tarikat üyeleri tarafından onlarca lüks evler yapılıyor. Şalvarlı erkeklerin dolaştığı bu bölgede kendisine ciddi bir mürit edinen Yakub Haşimi’ye yurdun dört bir yanından da ziyaretçiler geliyor. 56 yaşındaki tarikat lideri Yakub Haşimi 6 Kasım tarihinde vefat etti. Müritleri alınan ölüm kağıdından sonra Kartepe Belediyesi kendilerine Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı’nda yer gösterdi. Fakat tarikat üyeleri vefat eden sözde şeyhleri Yakub Haşimi’yi devlet mezarlığı yerine tarikat binasının karşısında konut alanına gizlice defnettiler. Yasal olarak mümkün olmayan bu işlemi yapan tarikat üyeleri daha sonra yasak olmasına rağmen bahçeye defnettikleri Yakub Haşimi’nin mezarının çevresini duvarlarla çevirdiler.

 

Türbe yapacaklar

Vefat eden bir kişinin Bakanlar Kurulu kararı olmadan devlet mezarlığına defnedilmesi gerekirken Kartepe Acısu’da faaliyet gösteren ve her geçen gün büyüyüp bu bölgeyi kendilerine yerleşim yeri olarak görerek burada adeta kurtarılmış bölge yapan Gülzar-ı Hacegan İlim, İrfan Derneği adı altında faaliyet gösteren tarikat üyeleri vefat eden sözde şeyhleri Yakub Haşimi’yi yaklaşık 1.5 dönümlük bir bahçenin ortasına defnettiler. Tarikat üyelerinin buraya türbe yapacakları ve tarikat üyelerinin ziyaretine açacakları öğrenildi.

 

 

 

Kartepe Belediyesi sesini çıkarmıyor

İlimizde ilk kez rastlanan bu olaydan Acısu Mahallesi sakinleri rahatsızlık duysa da, Kartepe Belediyesi’nin bu duruma baştan itibaren göz yumduğu ifade ediliyor. Vefat eden bir kişinin mutlaka devlet mezarlığına defnedilmesi gerekiyor. Aksi taktirde Bakanlar Kurulu’nun karar alması gerekiyor. Kartepe Belediyesi yapılan şikayetlerden sonra ısrarla işi ağırdan aldığı ve mezarın mevcut yerinden alınıp resmi olarak gözüken Acısu’daki Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı’na defnetmediği görülüyor. Bakalım yasak olmasına rağmen konut alanındaki bir arsaya defnedilen sözde tarikat şeyhi Yakub Haşimi’nin mezarı ne zaman devletin resmi mezarlığına defnedilecek?

 

Gülzar-ı Hacegan İlim İrfan Derneği nedir?

Başkan Erdoğan ve AK Parti’ye düşman olduğu ve FETÖ’nün hain darbe girişimi karşısında müritlerinin sokağa çıkma isteğine olumsuz cevap verdiği söylenen bir cemaat oluşumudur. Bunun yanında Haşimi’nin çeşitli sohbetlerinde Allah ile Peygamber Efendimiz’in düğününe katılığı ve Bediüzzaman’ın cinsiyeti olmadığı yönünde konuştuğu da iddialar arasındadır.

YORUMLAR (2)

  1. Acısulu diyorki:

    İslamiyet ne çektiyse bunlardan çekti. Gözlerime inanamadım ben o sokaktan geçerken belediye nasıl imar vermiş o binalara bize çivi çaktırmıyorlar.

  2. Mehmet diyorki:

    Şeyhleride ölmüş madem terketsinler mahallemizi bizim mezarlık yerine erzurıma gömsünler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL