28 Kasım 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 358.274
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 23.759
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 192
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 25.103
Dünya

Twitter, Trump’ın hesabını askıya aldı

Twitter, Kongre baskınının ardından şiddete teşvik eden paylaşımların sürmesi nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldığını açıkladı. Trump ise resmi başkanlık hesabından “Bizi susturamayacaklar. Twitter, dünyadaki en..

Twitter, Trump’ın hesabını askıya aldı

Twitter, Kongre baskınının ardından şiddete teşvik eden paylaşımların sürmesi nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak askıya aldığını açıkladı. Trump ise resmi başkanlık hesabından “Bizi susturamayacaklar. Twitter, dünyadaki en tehlikeli kişilerin özgürce konuştuğu ve aşırı solu yükselten bir platformdur” ifadeleri paylaşıldı.

Twitter’ın güvenlik ekibinden yapılan yazılı açıklamada, “Trump’ın hesabından paylaştığı son mesajları ve bağlamlarını yakından inceledikten ve özellikle bu paylaşımların nasıl tepki aldığına baktıktan sonra, daha çok şiddeti kışkırtma riskinden dolayı, bu hesabı kalıcı olarak askıya aldık.” ifadesi kullanıldı.

“TWİTTER, ŞİDDETİ YAYMAK İÇİN KULLANILAMAZ”

Açıklamada, Twitter’ın, halkın seçilmiş yetkililerin ve dünya liderlerinin sesini duymasına olanak sağladığının altı çizilerek, “Ancak son yıllarda, liderlerin hesaplarının bizim kurallarımızdan daha üstün olmadığını ve Twitter’ı şiddeti yaymak için kullanamayacaklarını net bir şekilde belirttik. Politikalarımız ve uygulanma şekilleri hakkında şeffaf davranmayı sürdüreceğiz.” bilgisi paylaşıldı.

Twitter, Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya aldı

“BİZİ SUSTURAMAYACAKSINIZ”

Gelişmenin ardından Başkan Trump, ABD başkanları için açılan resmi ‘POTUS’ kullanıcı adlı hesap üzerinden açıklamada bulunarak, “Bizi susturamayacaksınız!” mesajını paylaştı. Trump, açıklamasında, “Uzun zamandır Twitter’ın ifade özgürlüğünü yasaklamakta çok ileri gittiğini söylüyordum ve bugün Twitter çalışanları, beni susturmak adına hesabımı bu platformdan kaldırmak için Demokratlar ve radikal solcularla iş birliği yapmıştır. Twitter, özel bir şirket olabilir ancak hükümetin onlara sağladığı yasal koruma olmadan uzun süre hayatta kalmayacaklardır. Birçok diğer site ile iletişim halindeydik ve yakın zamanda büyük bir duyurumuz olacak. Aynı zamanda yakın gelecekte kendi platformumuzu kurma ihtimallerini de değerlendiriyoruz. Bizi susturamayacaksınız” ifadelerini kullandı.

Twitter’ın, ifade özgürlüğünü sağlamadığını savunan Trump, “Twitter, dünyadaki en tehlikeli kişilerin özgürce konuştuğu ve aşırı solu yükselten bir platformdur. Bizi izlemeye devam edin” yorumu yaptı.

KAMPANYA EKİBİ TARAFINDAN YÖNETİLEN HESAP DA KAPATILDI

Trump’ın “realDonaldTrump” kullanıcı adlı hesabını, “şiddete teşvik” gerekçesiyle askıya alan Twitter’dan yeni bir adım daha geldi. Twitter, Trump’ın seçim kampanya ekibi tarafından kullanılan ve 2,4 milyon takipçisi olan “TeamTrump” adlı hesabı da askıya aldı. Söz konusu adımın, hesaptan Trump’ın Twitter’a tepki gösterdiği açıklamayı paylaşmasının ardından gelmesi dikkati çekti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL