25 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 338.536
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 24.792
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 195
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 24.403
Ekonomi

Türkiye yaptırımlarına karşı Almanya freni

Almanya’nın AB zirvesinde Türkiye yaptırımlarına karşı çıkması istifa getirdi. AB liderler zirvesi öncesi yapılan AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Almanya’nın Atina’nın Türkiye’ye yaptırım isteğine karşı çıktığı haberlerinin ardından 12 yıldır Yunan-Alman..

Türkiye yaptırımlarına karşı Almanya freni

Almanya’nın AB zirvesinde Türkiye yaptırımlarına karşı çıkması istifa getirdi.

AB liderler zirvesi öncesi yapılan AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Almanya’nın Atina’nın Türkiye’ye yaptırım isteğine karşı çıktığı haberlerinin ardından 12 yıldır Yunan-Alman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığını yürüten Michalis Mailis istifa etti.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları zirvesinin ardından Perşembe ve Cuma günü liderlerin bir araya gelmesi bekleniyor. Masadaki en önemli konu ise Doğu Akdeniz’de geri adım atmayan Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar.

TÜRKİYE’YE UYGULANACAK YAPTIRIMLARA ALMANYA KARŞI ÇIKIYOR

Zirve öncesinde Yunanistan’da büyük bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Kathimerini gazetesi, dışişleri bakanları zirvesinde Yunanistan’ın önerilerine en yoğun direnişin Almanya’dan geldiğine yönelik bir haber yayınladı. Habere göre, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına karşı çıkan Almanya’ya İtalya, İspanya, Malta, Polonya ve Macaristan da destek verdi.

YUNAN-ALMAN SANAYİ VE TİCARET ODASI BAŞKANI İSTİFA ETTİ

Almanya’nın Türkiye’nin yanında durması Atina’da büyük tepki çekerken, Berlin’in bu direnişi peşinden bir de istifa haberini getirdi. Yunan-Alman Sanayi ve Ticaret Odası başkanı Michalis Mailis, 12 yıldır yürüttüğü görevden istifa ettiğini açıkladı. 30 yılı aşkın süredir organizasyonda yer alan Mailis’in dedesi, Yunan-Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nın kurucusuydu.

Almanya'nın AB zirvesinde Türkiye yaptırımlarına karşı çıkması istifa getirdi
Michalis Mailis

Kathimerini, Mailis’in Berlin yönetiminin yaptırımların önüne geçtiği ve silah satışını durdurmadığı gerekçesiyle istifa ettiğini ileri sürdü.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL