30 Temmuz 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 256.460
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 22.083
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 69
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.752
Dünya

Türkiye 15 sıra geriledi

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, ülkelerin koronavirüs performansını bazı metriklere dayandırarak “Koronavirüs salgınında olunması gereken ülkeler” listesi hazırladı. Bir ay önce 30’uncu sırada yer alan Türkiye, semptom göstermeyen vakaları açıklamaya..

Türkiye 15 sıra geriledi

ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, ülkelerin koronavirüs performansını bazı metriklere dayandırarak “Koronavirüs salgınında olunması gereken ülkeler” listesi hazırladı. Bir ay önce 30’uncu sırada yer alan Türkiye, semptom göstermeyen vakaları açıklamaya başlamasıyla 15 sıra geriledi.

Dünya çapında 77 milyondan fazla insana bulaşan ve 1.7 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs ile ilgili kapsamlı bir analiz ABD merkezli Bloomberg’den geldi. Bloomberg salgının başladığı günden beri hazırladığı “Covid’le Başa Çıkma Listesi”nin güncel versiyonunu paylaştı.

Koronavirüs salgınına karşı en iyi siyasi hamleleri yapan ve en iyi sağlık hizmetlerini sunarak vatandaşlarını koruyan ülkeleri sıralayan Bloomberg’in sıralamasında büyük değişiklikler yaşandı.

FARKLI METRİKLER KULLANILDI

Bloomberg bu listeyi 10 farklı metrik kullanarak geliştiriyor. Bunlar arasında koronavirüs test yapabilme yeterliliği, ölüm oranı, vaka sayısının artışı, yerel sağlık sisteminin kapasitesi, dolaşma özgürlüğü ve ekonominin salgına karşı durumu gibi noktalar bulunuyor.

Bütün sınırlarını kapatan, koronavirüs aşısı anlaşmalarına imza atarak halkı rahatlatan Yeni Zelanda, “Covid döneminde olunması gereken ülke” olarak açıklandı. Tayvan, Avustralya, Norveç ve Singapur da Yeni Zelanda’yı takip etti. Özellikle soğuk hava şartları dolayısıyla listede üst sıralarda yer alan Japonya ve Güney Kore bu ay birkaç sıra geriledi.

'Koronavirüs salgınında olmanız gereken ülkeler listesi'nde Türkiye 15 sıra geriledi
'Koronavirüs salgınında olmanız gereken ülkeler listesi'nde Türkiye 15 sıra geriledi

“TÜRKİYE’DE SIÇRAMA YAŞANDI”

Bloomberg’in 53 büyük ekonomiyi dahil ettiği sıralamada Avrupa ülkeleri ve ABD’nin ciddi bir düşüş gösterdiği görülürken Meksika sıralamada son sırada yer aldı.

Bir ay önce 30’uncu sırada olan ve neredeyse orta sıralarda yer alan Türkiye bu ayki listelemede 15 sıra geriledi. Bloomberg editörleri ayrı bir paragrafta Türkiye ile ilgili detayları paylaştı. Haberde, “Türkiye koronavirüs vakalarında kullandığı metodu değiştirdi. Kasım ayının sonunda tartışma yaratan semptom göstermeyen vakaları açıklamama kararından vazgeçen Türkiye’de o günden beri günlük vakalarda sıçrama yaşandı” ifadesi yer aldı.

'Koronavirüs salgınında olmanız gereken ülkeler listesi'nde Türkiye 15 sıra geriledi

Listede Türkiye’nin değerleri ise şöyle:

– Son 1 ayda her 100.000 kişide görülen vaka sayısı: 1.860

– 1 aylık vaka/ölüm oranı: yüzde 0.4

– Koronavirüs aşısına erişim: yüzde 30.1

– Pozitif test oranı: yüzde 14.8

– Karantinanın sertliği: 63 puan

Sıralamada Türkiye’nin son 1 ayda her 100.000 kişide görülen vaka sayısı ve koronavirüs aşısına erişim oranı ortalamanın üzerinde seyrederken diğer kategorilerde ortalama olduğu kaydedildi.

'Koronavirüs salgınında olmanız gereken ülkeler listesi'nde Türkiye 15 sıra geriledi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL