25 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 338.536
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 24.792
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 195
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 24.403
Genel

Kartepe ziyaretçilerini bekliyor

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Kartepe, koronavirüs salgını dolayısıyla alınan tedbirler doğrultusunda ziyaretçilerini ağırlamayı amaçlıyor. Kayak pistleri, doğal güzellikleri, ormanları, ve İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü’nün aynı anda..

Kartepe ziyaretçilerini bekliyor

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Kartepe, koronavirüs salgını dolayısıyla alınan tedbirler doğrultusunda ziyaretçilerini ağırlamayı amaçlıyor.
Kayak pistleri, doğal güzellikleri, ormanları, ve İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü’nün aynı anda izlenebilen manzarasıyla Kartepe, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirlerin ardından yerli ve yabancı turistleri ağırlamayı hedefliyor.
Kış aylarında günübirlikçilerin de ilgisiyle yıl boyunca yüz binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Kartepe, doğasının yanında bölgedeki yerel işletmelerin yöresel lezzetleriyle de ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor.

Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzarası ile İstanbul’a yakınlığı dolayısıyla yılın her mevsimi ilgi gören bölge, özellikle Arap ülkelerinden gelen turistleri ağırlıyor.
Kayın, gürgen, dişbudak, akçaağaç, kestane ve meşe türü ağaçların bulunduğu 1600 rakımlı zirveye uzanan 3 ayrı güzergah, ziyaretçilerin zirveye rahat ulaşmasını sağlıyor.
Kuzuyayla ve Suadiye tabiat parkları ile “Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı” Ormanya’ya da sahip olan bölge, yılın her mevsimi ziyaretçilerine doğal fırsatlar sunuyor.

Pandemi sonrası alınan tedbirleri uygulayan işletmeler, yerli ve yabancı turistleri bekliyor.

Bölgeye ilk kar 22 Aralık’ta yağsa da sıcaklık artışı beyaz örtünün bölgede kalmasını engelledi. Kızak ve kayak pistlerinde yaz döneminde gerekli hazırlıklarını yapan işletmeler, bölgeye yoğun kar yağışını bekliyor.

Günübirlik Kartepe Kayak Turu Hergün Hareketli

“Pandemi sürecinde alınan tedbirlere işletmeler harfiyen uyuyor”

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, AA muhabirine, bölgedeki turizmcilerin salgın nedeniyle gerekli hazırlıkları yaptığını belirterek, Kartepe‘nin bundan sonraki süreçte misafirlerini ağırlamaya hazır olduğunu söyledi.

Kartepe’nin konumu, doğal örtüsü ve İstanbul’a yakınlığıyla turizme elverişli bir kent olduklarını ifade eden Kocaman, “İnsanların pandemiden uzak kalabileceği, temiz hava alabileceği, sağlıklı zaman geçirebileceği tesislere ve alanlara sahibiz. Kartepe‘ye Aralık ayında kar yağışı gerçekleşti. Kar yağışı herkesi mutlu ediyor. Kartepe henüz kayağa hazır değil ama gerekli tedbirler alındı. Tüm cihazların bakımları yapıldı. Bundan sonraki süreçte kar yağışını ve ziyaretçilerimizi bekliyor olacağız.” diye konuştu.

Kocaman, Kartepe‘nin büyük çoğunluğu orman ve yeşil bitki örtüsüne sahip olduğunu dile getirerek, pandemi döneminde insanların eşi ve çocuklarıyla vakit geçirebileceği birçok alanları bulunduğunu kaydetti.

Pandemi sürecinde alınan tedbirlere işletmelerin harfiyen uyduğunu aktaran Kocaman, “İşletme sahipleriyle görüşüyoruz. Sürecin nasıl yönetilebileceğini, vaka sayısı artması durumunda yeniden sıkı tedbirlere başvurulabileceğini anlatıyoruz. Bütün işletmeciler, maske, mesafe, temizlik ve ilgili bakanlıkların belirlediği diğer tedbirleri aldı. Herkes hassasiyetle davranıyor. Bu bağlamda önümüzdeki sürecin daha iyi yönetileceğine inanıyorum. Turistlerin Kartepe’ye olan ilgisi devam ediyor. Turistler buradan mutlu ayrılıyor. Bu durum da onların buraya tekrar geleceği ve tavsiye edeceği anlamına geliyor. Kartepe‘nin turizm potansiyeli gelişiyor.” ifadesini kullandı.

Kocaman, bölgenin turizm potansiyelinin arttığını belirterek, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’la Kartepe’ye teleferiği kazandıracaklarını söyledi.

Kartepe’nin güzelliğinin her geçen gün daha da fark edildiğini ifade eden Kocaman, ilçenin her tarafının bir başka güzel olduğunu kaydetti.

“İnsanlar burada rahatlıkla stres atabilir”

Kartepe Kayak Merkezi Genel Koordinatörü Arzu Erdem de misafirlerin sağlığını ve güvenliğini öncelik olarak gördüklerini dile getirerek, ilgili bakanlıkların talimatları doğrultusunda tesislerde gerekli önlemlerin hepsini aldıklarını bildirdi.

Kartepe’de kayak dışında 30’dan fazla aktivite yapılabildiğini aktaran Erdem, misafirlerin pandemi kuralları dahilinde aileleriyle katılabilecekleri birçok aktivite alanları bulunduğunu ifade etti.
Erdem, geniş ve büyük ormanlık alanlar sayesinde sosyal mesafe ve diğer tedbirlerin rahatça alınabildiğini belirterek, ziyaretçilerin sağlık tedbirlerine uygun şekilde Kartepe’de vakit geçirebileceğini kaydetti.

Tüm pandemi tedbirlerini aldıklarını aktaran Erdem, insanların şehir ve pandemi stresini burada rahatlıkla atabileceğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL