15 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 363.536
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 30.694
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 181
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 25.513
Yaşam

Bu araç bizim her şeyimiz

Kendisinden 32 yaş büyük dede yadigarı cipe gözü gibi bakıyor: Bu araç bizim her şeyimiz! Aydın’ın Efeler ilçesi Terziler Mahallesi’nde yaşayan 34 yaşındaki Hasan Yaşar, kendisinden 32 yaş büyük 1954..

Bu araç bizim her şeyimiz

Kendisinden 32 yaş büyük dede yadigarı cipe gözü gibi bakıyor: Bu araç bizim her şeyimiz!

Aydın’ın Efeler ilçesi Terziler Mahallesi’nde yaşayan 34 yaşındaki Hasan Yaşar, kendisinden 32 yaş büyük 1954 model cipten vazgeçemiyor. Dede mirası olan cipine gözü gibi bakan Yaşar, “Bu cip bizim elimiz ayağımız” dedi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında üretilerek çeşitli cephelerde kullanılan cipler, her türlü arazi koşullarına uyum sağlıyor. Aydın‘ın dağlık alanlarındaki kırsal mahallerde en çok tercih edilen araç olan cipler, incir, zeytin, kestane, çam fıstığı üreticileri başta olmak üzere birçok çiftçi tarafından kullanılıyor. 1941 yılında ilk olarak ABD ordusu için imal edilen 1950 yılından sonra da Türkiye’de imal edilip kullanılan cipler Aydın’ın dağ köylerinde üretim yapan çiftçilerin halen adeta göz bebeği.

“BU ARAÇ BİZİM HER ŞEYİMİZ”

Dedesinden kalma 4 çekerli 1954 model cip ile yamaçlarda ulaşım ve taşıma işlerini yaptıklarını ifade eden 34 yaşındaki Hasan Yaşar, “Bu araç bizim her şeyimiz. Yeri geliyor incir, yeri geliyor zeytin, yeri geliyor kestane taşıyoruz. Arazilerimizin birçoğu dağlık ve engebeli alanlarda. Günümüzün son model araçları arazilerimize çıkamazken 1954 model bu cip her yere gidip çıkıyor. Özellikle incirliklerimize bundan başka bir araç çıkmıyor. Her işimizi görüyor” dedi.

Kendisinden 32 yaş büyük dede yadigarı cipe gözü gibi bakıyor: Bu araç bizim her şeyimiz

“NASİP OLURSA BENDEN ÇOCUKLARIMA KALACAK”

Dedesinden kalan araca gözü gibi baktığını ifade eden Yaşar, “Benim yaşımın iki katı kadar bu cipin geçmişi var. Dedem zamanında her şeyi ile kendi ilgilenmiş. Bakımlarını eksik etmemiş. O’nun emanetine bizler de gözümüz gibi bakıyoruz. Motorunu daha yeni yaptırdık. Ben de bakımlarını zamanında yaptırıyorum ve temiz tutmaya özen gösteriyorum. Nasip olursa benden de çocuklarıma kalacak. Nesiller boyu bu emaneti koruyup kollamak için elimden geleni yapacağım” diye konuştu.

Kendisinden 32 yaş büyük dede yadigarı cipe gözü gibi bakıyor: Bu araç bizim her şeyimiz
Kendisinden 32 yaş büyük dede yadigarı cipe gözü gibi bakıyor: Bu araç bizim her şeyimiz

Kaynak: İHA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL