28 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 355.947
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 26.896
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 210
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 30.542
Yaşam

Aşı Karşıtlığı

Ah güzel insanımız! Keşke bu kadar kulaktan dolma bilgilere kulak asmayacak, kendi okuduğun, anladığın, gördüğün ve tecrübe ettiğin şeylerden doğru bir sonuç çıkaracak, şu komplo teorisyenleri ve “her şeyi bilen..

Aşı Karşıtlığı

Ah güzel insanımız! Keşke bu kadar kulaktan dolma bilgilere kulak asmayacak, kendi okuduğun, anladığın, gördüğün ve tecrübe ettiğin şeylerden doğru bir sonuç çıkaracak, şu komplo teorisyenleri ve “her şeyi bilen insanların” seni bir müşteri olarak görmesine karşı çıkarak susturacak, bilime ve fene, sosyolojiye ve coğrafyaya, matematiğe ve geometriye, tarihe ve dünyaya biraz güvenerek böyle vakit kaybı boş uğraş ve tartışmalarla kendini ve çevrendekileri üzmeyecek kalitede ve vasıfta olmanı öyle isterdim ki.

Ama sen de haklısın. Okulda fen bilgisi öğretmeninin küfürlü fıkralar öğrettiği, İngilizce öğretmeninin meslek lisesi öğrencisi olduğu için ders vermediği, askeri psikoloji ve altyapıdan kalmış bir matematik öğretmeninin sıraların azami ölçüde bir çizgi üzerinde durmasıyla ancak öğrencilere ders verebildiği, tarih öğretmeninin öğrencilerle at yarışı kuponu yaptığı, okulda müfettiş gelecek olduğu zaman disiplin uygulayan, olmadığı zaman da serbest bırakan okul müdürlerinin olduğu, öğrencisiyle aşk yaşayan, mesai arkadaşlarıyla yatağa yatan öğretmenlerin, sadece maaş ve gelecek kaygısı nedeniyle öğrencileri bir araç olarak görmesinden kaynaklanan boş vermişliğin olduğu bir ülke olarak bu halimiz iyi bile sayılabilir.

Başka ülkelerin ağzına bakarak yaşama ve olmazların geç olduğu bir ülkede ikamet etmenin getirdiği bir alışkanlık olarak, tüm dünyanın bizimle oyun oynadığı ve bizi kendilerine bir “e-hizmetçi” olarak atayacaklarını sandığı “dış güçlerin oyunu” saçmalığının getirdiği bilinçsiz inanışlar bugün evlerinde yüzlerce kutu ilaç ve aşının olduğu insanları, sağlık ocaklarındaki ya da televizyondaki bilgisine başvurduğu uzmanları/doktorları Bill Gates’in ajanı olarak görebilmesi ve buna aslında inanması yukarıda bahsedilen sebeplerin bir getirisidir.

Ayrıca ters bir okuma yaparak bu teorilerin ne kadar doğru olabileceği hakkında biraz saksısını zorlamıyor. Belki de son zamanların yükselen düşüncesi “aşı karşıtlığı” böyle zamanlar için yaratılan bir algı olamaz mıydı ? Neden bir düşüncenin kuklası olunması daha hoş görünebilir? Bu da bence eğitimle izah edilebilir çünkü; kendi fikri ve ruhu olduğunu anlayamamış insanlar sadece söylenenlere inanarak başkalarının gittiği yollar arasında tercih yaparak yaşar ve buna göre hayatını sonlandırır. Maalesef böyle insanlardan geriye kalan nesil, bir parça arsa ve bir kaç yatırımlık tarla ya da daire beklemekten başka bir şey yapamazlar.

Neyse, bu konu hakkında konuşmak bile sinirlerimi bozuyorken söylemek isterim ki, ben bilim insanlarıma güveniyorum. “Bu aşıyı olun” dediklerinde olurum. Gerisi kendi hür fikir ve idealleriyle baş başa kalmış insanların bileceği iştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL