25 Ekim 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 338.536
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 24.792
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 195
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 24.403
Teknoloji

Apple M1 işlemcili Mac bilgisayarda Windows başarıyla çalıştırıldı

Apple’ın yazılım mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, Windows 10’un ARM versiyonunun Apple Silicon M1 işlemcili Mac’lerde çalışabileceğini, ancak bunun Microsoft’a bağlı olduğunu söylemişti. Bir geliştirici ise ARM Windows versiyonunu sanallaştırarak..

Apple M1 işlemcili Mac bilgisayarda Windows başarıyla çalıştırıldı

Apple’ın yazılım mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi, Windows 10’un ARM versiyonunun Apple Silicon M1 işlemcili Mac’lerde çalışabileceğini, ancak bunun Microsoft’a bağlı olduğunu söylemişti. Bir geliştirici ise ARM Windows versiyonunu sanallaştırarak bunun M1 Mac bilgisayarda başarıyla çalışmasını sağladı. Üstelik geliştiricinin belirttiğine göre performans da oldukça iyi seviyede bulunuyor.

9to5Mac sitesine göre, Microsoft’un mevcut lisansı Windows 10’un ARM versiyonunun Apple tarafından kullanılmasına izin vermiyor, çünkü ön yüklü olarak sunulmuyor. Microsoft da daha önce ARM Mac’lerde Boot Camp yazılımı üzerinden Windows 10’un çalıştırılıp çalıştırılamayacağı hakkında bir bilgi vermemişti.

Ne var ki, Apple M1 işlemcinin Mac bilgisayarlarda gösterdiği performans Microsoft’un Windows ARM politikasında değişikliğe neden olabilir. Bu arada Alexander Graf adlı bir geliştirici bazı oynamalar yaparak M1 işlemcili Mac bilgisayarında işletim sisteminin sanallaştırılmış bir versiyonunu çalıştırdı. Söylediğine göre de epey de hızlı çalışıyor.

Ayrıca Graf, “Windows ARM64, x86 uygulamalarını gerçekten iyi çalıştırabilir. Rosetta 2 kadar hızlı değil, ama yakın.” dedi.

8-Bit’in belirttiğine göre Graf bunu, Hypervisor.framework aracılığıyla sanallaştırıp Windows ARM64 Insider Preview’ı çalıştırarak başardı. Bu çerçeve, Apple’a göre kullanıcıların çekirdek uzantıları (KEXT’ler) yazmak zorunda kalmadan kullanıcı alanındaki sanallaştırma teknolojileriyle etkileşime girmelerine olanak tanıyor.

Dahası, QEMU sanallaştırıcısına özel bir yama uygulaması da gerekiyordu. QEMU, açık kaynaklı bir makine emülatörü ve sanallaştırıcı. Konuk kodunu doğrudan ana bilgisayar CPU’sunda çalıştırarak “neredeyse yerel performansa ulaşması” ile biliniyor. Bu nedenle, M1 destekli Mac’ler gibi bir ARM makinesinde yalnızca ARM destekli işletim sistemlerinin mükemmel şekilde sanallaştırılabileceğini söylemeye gerek yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Evernote Android uygulamasının yeni tasarımı kullanıcılarla buluşuyor

Graf, izlediği yolun kolaylıkla yeniden yaratılabileceğini söylüyor. Ancak bunun tamamen kararlı bir sistem sunmadığını da dile getiriyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL